אבחון נוירופסיכולוגי

מה זה נוירו פסיכולוגיה / נוירו קוגניציה?for neuri-hebetim

נוירו= שקשור למערכת העצבים, פסיכו= נפש, קוגניציה= חשיבה.

תחום הנוירופסיכולוגיה הוא תחום שיוצר אינטגרציה בין התחום הפיזיולוגי, המתייחס למערכת העצבים המרכזית (המוח), לבין תפקודים קוגניטיביים (שקשורים לחשיבה) והחוויה הרגשית גם יחד. נוירופסיכולוג הוא פסיכולוג שהוכשר להתבונן ולהבין את הביטוי של תהליכי החשיבה השונים. תפקידו לבחון את הקשר בין התפקוד של האדם בפועל לבין מערכות מוחיות. התפקודים שנבחנים על ידי נוירו פסיכולוג הם, בין היתר, הזיכרון (על סוגיו השונים), קשב, ריכוז, תפיסה, שפה, תכנון והוצאה לפועל של תגובות.

היות והאדם הוא יצור מורכב, תפקידו של הנוירופסיכולוג  כולל גם שילוב של מצבו הרגשי של המאובחן והתייחסות לגורמים סביבתיים ואירועי חיים. כל זאת כחלק מתפיסה לפיה ההסתכלות על בני אדם מחייבת התייחסות בכל הרבדים: הפיזיולוגי, הקוגניטיבי והנפשי. באופן הזה ניתן למקסם את יכולת האבחון ולנסות לנתח בצורה מעמיקה יותר את קשיי התפקוד של המאובחן.

למי מתאים לעבור אבחון נוירופסיכולוגי?

לרוב, עולה צורך באבחון לאחר שינוי בתפקוד שמקורו נוירולוגי. שינוי כזה יכול להיות תוצאה ישירה של פגיעת-ראש טראומטית, אירוע-מוחי (שבץ), גידול מוחי, מחלה ניוונית (כגון טרשת נפוצה), דמנציה (כגון אלצהיימר).

עם זאת, כל אדם אשר חש שינויים בתפקודי החשיבה ו/או בתפקודים היום-יומיים ומעוניין לערוך בחינה מעמיקה של התפקודים המוחיים, יכול להיתרם מאבחון נוירו-קוגניטיבי מקיף.

תחום נרחב נוסף אשר אבחון נוירו-קוגניטיבי מסייע בהערכתו, הנו תחום הפרעות הקשב והריכוז עם או בלי היפראקטיביות ( ADD, ADHD). קיימות אפשרויות רבות לבצע אבחון להפרעת קשב וריכוז ורבות מהן כוללות אבחונים קצרים ומתן מרשמים מידיים. רק כשהאבחון נעשה באופן מעמיק ניתן למקסם את הסיכוי להבנה מדויקת יותר של אופי, מקור וסוג הפרעת הקשב, אם קיימת. כמו כן, כאשר האבחון נעשה באופן מעמיק, יחד עם בדיקה של רופא (שניתנת במרפאה במקרה הצורך), ניתן לבחון האם מתן ריטלין מתאים ומה המינון הנכון עבור מקרה ספציפי.

לפרטים נוספים בנוגע להפרעת קשב וריכוז- לחצו כאן.

כיצד מתבצע האבחון?

הפניה לאבחון נוירו-קוגניטיבי כוללת שאלה ספציפית המנחה את המאבחן לאורך הבדיקה בבחירת המטלות ובניתוח הממצאים. האבחון מורכב מראיון ומסוללה של מטלות. חלקן מטלות של ניר ועפרון, חלקן בעל פה וחלקן ממוחשבות. כל אחת מהמטלות בודקת מגוון של תפקודים. הבוחן אוסף את כל התוצאות ומבצע אינטגרציה בינם לבין תלונות המאובחן/ת, אופן התפקוד, פרטי המקרה, הרקע הרפואי והפסיכולוגי והנתונים הפיזיולוגיים הנוכחיים. לא ניתן להסיק מסקנות ממבחן אחד, בשל מורכבות מערכת העצבים ונפש האדם. לכן, אבחון הוא תהליך שמצריך זמן, שיתוף פעולה וסבלנות.

מטרת האבחון היא זיהוי של כישוריו וקשייו של המאובחן,  אשר קשורים לאופן תפקוד מערכת העצבים (המוח) שלו/ה. לעיתים קרובות, חשוב שהאבחון יכלול בנוסף (ולא במקום) בדיקה של רופא מומחה, נוירולוג ו/או פסיכיאטר, על מנת שניתן יהיה לקבל תמונה מפורטת של מצב המאובחן ולבחור בטיפול המתאים ביותר. מרפאת היבטים מנוהלת על ידי פסיכיאטר מומחה, ד"ר סרג'יו מרצ'בסקי. מאובחן שמגיע לבדיקה במרפאה יכול להיפגש עם הפסיכיאטר בנוסף ובמסגרת האבחון. לשם הסקת מסקנות והמלצות, נלקחים בחשבון ממצאי הבדיקות הקוגניטיביות יחד עם הבדיקות אחרות במידה וקיימות, כגון הדמיה מוחית [CT, MRI, EEG, מעבדת שינה, בדיקות הורמונאליות, הבדיקה הפסיכיאטרית ו/או נוירולוגית.

אורכו של האבחון ומידת מורכבותו משתנים בהתאם לצרכי המטופל.

 במקרה של פגיעת ראש, מתי לגשת לאבחון?

נקודה חשובה הינה בחירת מועד הפניה לאבחון. במקרים של פגיעת-ראש קשה (severe head injury) או ברמת חומרה בינונית, לוקח זמן עד שתפקוד המערכות המוחיות מתייצב מחדש ומתאפשרת בדיקה של אופי וחומרת הפגיעה. לכן, כדאי לחכות עם הפניה לאבחון מספר חודשים לאחר הפגיעה. מאותה סיבה, במקרים של פגיעת ראש טראומטית (כתוצאה מפציעה), כשהשאלה המנחה את המאבחן היא בדבר קביעה סופית של הנזקים ארוכי הטווח, עדיף להמתין תקופה של כשנה מאז הפגיעה ( או אפילו שנתיים) לפני ביצוע האבחון.

לעתים נעשו אבחונים חלקיים או מלאים כבר במכון השיקומי. במקרה כזה, חשוב להביא את הנתונים, על מנת להקל על בדיקה ולמקסם את יכולת ההבנה של תהליך ההחלמה. יש לשים-לב לכך שהערכות חוזרות, תוך שימוש באותם כלים פסיכומטריים תוך פחות מזמן מינימום של 6 חודשים, יכולות להיות בעלות מהימנות נמוכה (לאור אפקט לימוד).

במקרים מסוימים ניתן לבצע אבחון גם לפני המועד המומלץ, אך חשוב להבין שהוא יערך בהתאם לאופי המקרה הספציפי. לעתים תועבר בטרייה חלקית בלבד של מטלות. האבחון המוקדם, אם יתאפשר ויהיה בו צורך, יכול לסייע להתאים כלים חלופיים בהמשך הדרך ולעקוב אחר התפתחות ההחלמה.

לפרטים נוספים ולקביעת תור ניתן לפנות למזכירות המרפאה: 03-6851551, ebetim@ebetim.co.il.

סגור לתגובות.