הדרכת הורים

הדרכת הורים היא חלק אינטגרלי מטיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים. היא יכולה לתפקד כאסטרטגיה טיפולית בלעדית או להתלוות ולתמוך בטיפול הפרטני של הילד. חשיבותם של ההורים בתהליך הטיפולי נובעת מהיותם סוכני שינוי אופטימליים עבור ילדם, שכן בשביל הילד, ההורים מהווים מודל למידה עיקרי ומתמשך, לפחות כל עוד הוא תחת חסותם. ההורים למעשה, הם בעלי הפוטנציאל הרב ביותר להביא לשינוי מעצם אפשרותם לעצב בפועל את התנהגותו של הילד ולהבנות מחדש את מערכת האמונות והתפיסות שלו אודות העולם ואודות עצמו.
בשביל לייצר מודל למידה חלופי עבור הילד, כזה שיביא לשינוי ולהטבה בבעיה שבגינה פנו לטיפול, על ההורים להבין תחילה מהי בדיוק הבעיה ומהו אופן הטיפול בה לפי הגישה הקוגניטיבית התנהגותית. ההסבר הפסיכו -חינוכי הוא חלק חשוב לא רק בעבודה עם הילד, אלא גם עם ההורים. זהו מרכיב קריטי בטיפול מוצלח שכן באמצעותו יוצרים שפה משותפת, מיישרים קו ומגייסים את ההורים לעבודה.
בהמשך, על מנת שעיצוב ההתנהגות וההבניה הקוגניטיבית המחודשת יתבצעו על הצד הטוב ביותר, חשוב לזהות ולשנות עמדות הוריות לא יעילות אשר תורמות לשימור הבעיה אצל הילד. עבודה זאת, בנוסף לשיפור ולהקניית מיומנויות תקשורת יעילות יותר עם הילד, יתרמו באופן משמעותי להתקדמות הטיפול.

 

סגור לתגובות.