פוביות

(התוכן לקוח מתוך פרק שכתב גדעון אנהולט בספר "טיפול קוגניטיבי-התנהגותי במבוגרים: עקרונות טיפוליים")

פוביה ספציפית היא אחת ההפרעות הנפוצות ביותר בקרב בני אדם. בקטגוריה זו נכללים מגוון רחב ביותר (יותר מ 500) פחדים ספציפיים. ביניהם חרדה מכלבים, מנחשים, מדם, מטיסה, מחושך, ממעליות ועוד ועוד..

פוביות מופיעות בגיל מוקדם יחסית, אולם גיל הופעת הפוביה תלוי גם בסוג ההפרעה. פוביות מחיות ומדם למשל מתחילות לרוב בילדות המוקדמת ואילו פוביות ממצבים, כגון קלסטרופוביה (חרדה ממקומות סגורים) או פוביה מנהיגה מופיעות בגילאים מאוחרים יותר.

חרדה היא בעלת ערך הישרדותי בכך שהיא מגנה עלינו מפני סכנה. לאורך השנים נבנו מספר רב של מודלים בניסיון להסביר את התפתחות הפוביה הספציפית. המודלים מבוססים על תאוריות שונות (למשל חלק מהמודלים נבנו על בסיס תאוריות של למידה והתנסות).

רוב המגיעים לטיפול עושים זאת רק כאשר מתחייב שינויי בחייהם אשר מעמיק או מבליט את המצוקה, כשבדרך כלל אנשים נוטים להימנע מהגורם מעורר החרדה.

למרות הקושי הגדול שחווים הסובלים מפוביה, הטיפול לפוביה ספציפית יעיל עד כדי כך ש 90% מהמטופלים מגיעים לשיפור מתמשך ומשמעותי מבחינה קלינית.

הטיפול עצמו כולל הסבר מפורט על מה קורה לנו כשהפוביה מתעוררת, למידה של טכניקות להרגעה עצמית, חשיפות הדרגתיות ובסביבה בטוחה לאובייקט המעורר את החרדה, זיהוי המחשבות האוטומטיות מעוררות החרדה והבניה של מחשבות קוגניטיביות חלופיות. הטיפול בפוביה ספציפית לרוב נחשב בין הטיפולים הממוקדים והקצרים ביותר ולעיתים ניתן להגיע לשיפור משמעותי תוך שלושה חודשים בלבד.

סגור לתגובות.