טיפול יום "אופקים חדשים"

תכנית טיפול יום- מרפאת היבטים וקוגניטיקה:

כדי לספק מענה לסובלים מבעיות רגשיות קשות ולמשפחותיהם קמה תכנית "אופקים חדשים". תכנית זו היא פרי של שיתוף פעולה בין מרכז קוגנטיקה למרפאת היבטים, שתי מרפאות וותיקות ומובילות בתחום הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי.

התכנית החדשה המתאימה לאנשים הסובלים ממשברים חריפים כמו: דיכאון, חרדה, מצבים פסיכוטיים, פוסט טראומתיים, התמכרויות וזקוקים לטיפול ולתמיכה יומיים, מעבר לפגישה פעם בשבועיים שלושה עם פסיכיאטר או שיחה טיפולית פעם בשבוע.

אופקים חדשים היא תכנית חדשנית ויחידה מסוגה בארץ, המציעה טיפול יום אינטנסיבי המבוסס על עקרונות של טיפול קוגניטיבי-התנהגותי.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא אחד הטיפולים היעילים ביותר להפרעות קשות הפוגעות באופן חמור בתפקוד. למרות העדויות המחקריות הרבות לכך, כיום אין בנמצא טיפולי יום מבוססים על גישה זו.
תכנית אופקים חדשים קמה מתוך רצון להנגיש את חוד החנית הטיפולית לאוכלוסיה זו.
התכנית הינה ראשונה בתחומה ופורצת דרך מבחינה מקצועית.

מטרת התכנית: לסייע למתמודדים עם הפרעה/ות חמורה/ות ו/או משבר משמעותי לשוב באופן המהיר והיעיל ביותר לשגרה ולתפקוד מיטבי בסביבה מקדמת, תומכת ומכילה.
תכנית אופקים חדשים שואפת לאפשר למטופלים להנות מהיתרונות של טיפול כוללני, רב מקצועי, אינטנסיבי, הכולל ליווי פרטני, קבוצתי, משפחתי, תעסוקתי ותרופתי, בהיותם מצויים בסביבתם הטבעית, ללא צורך באשפוז, ותוך אפשרות למענה חירום להם ולמשפחותיהם. תכנית הטיפול האישית נבנית על בסיס הצרכים האישיים של כל מטופל – טיפול פרטני פעמיים בשבוע בגישת CBT עם מטפלים מומחים בעלי ניסיון רב וקבוצות טיפוליות יומיות. קיימת גם אפשרות של חונכות אישית. כמו כן,ניתן לשמור על קשר עם הגורמים הטיפוליים הקיימים במקביל לתכנית.

יחידת היום "אופקים חדשים" מציעה טיפול אינטנסיבי בתדירות של חמישה ימי טיפול בשבוע בין 9:00 בבוקר ל- 14:00, למשך כמה שבועות עד חודשים.

תוכן הטיפול ביחידה מתחלק למעשה לכמה מישורים:

 • עצם ההגעה ליחידה מהווה טיפול של הפעלה התנהגותית וחשיפה חברתית.
 • סדנאות קבוצתיות שבהן יילמדו את עקרונות ה- CBT וגם תהיה הזדמנות לפתח מיומנויות חדשות
 • טיפול התנהגותי אינטנסיבי בעזרת "חונכים", לפי הצורך.
 • פסיכותרפיה פרטנית פעמים בשבוע בגישות שונות של טיפול קוגניטיבי התנהגותי.
 • התערבויות משפחתיות קצרות, במידת הצורך.
 • טיפול פסיכיאטרי, אם המטופל בוחר את פסיכיאטרים  של היחידה. אנו מכבדים את זכותך להמשיך את המעקב והטיפול הפסיכיאטרי עם הרופא הנוכחי שלך, כל עוד שהוא/היא יהיה/תהיה מוכן לשתף את צוות המחלקה בתכנית הטיפולית הביולוגית שהוא ממליץ עליה.
 • עומדת לרשותנו שיטת טיפול לא תרופתית בדיכאון ששמה tDCS שניתן יהיה להיעזר בה לפי הצורך ובהתאם לקביעת הפסיכיאטר המטפל.
 • סדנאות "העשרה" ו"הפעלה" כדי לגוון את השבוע ולהעלות את מצב הרוח והחשק לעשות דברים.
 • התכנית הטיפולית הקבוצתית תתחדש מדי פעם ועשויה לכלול גם שיטות טיפול באומנות כגון מוזיקה, ציור ועוד.

שלבי התכנית:

 • הצטרפות לתכנית הטיפולית מתחילה לאחר הערכה מקיפה של בעיות המטופל וקביעת תכנית טיפול מתאימה לבעיותיו.
 • בשלב הראשון של התכנית יושם דגש על הבנת הרעיונות שמאחורי הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי, הבהרת מטרות אישיות והתחלה של הפעלה התנהגותית (לעשות יותר דברים מהנים ביום יום).
 • בהמשך המטופל משתתף באופן פעיל במסגרות הטיפול השונות כדי להגשים את המטרות שהוא קבע לעצמו. טיפול פסיכיאטרי מתקבל ביחידה, אלא אם המטופל מעדיף אחרת.

תפיסתנו הטיפולית גורסת שחשוב מאד למדוד את התקדמות המטופל בדרך להשגת מטרותיו ולכן המטופלים יתבקשו למלא שאלונים שונים על בסיס שבועי. ניטור ההתקדמות או אי התקדמות, חשובים ביותר בשביל לכוון את הטיפול ולמצות את יעילותו.

סדר יום של התכנית:

9:00 – מפגש בוקר

09:30-  סדנת CBT

12:00- פגישות אישיות

13:00- קבוצה חוויתית

 

הטיפול מתקיים בקליניקה נעימה ומטופחת במרכז תל אביב. כתובתינו: רחוב החשמונאים 99 , קומה 1.

כדי להתחיל, יוצרים קשר עם קוגנטיקה או היבטים ומתאמים פגישת הערכה. אנו עושים מאמץ שפגישת ההערכה תתקיים במהירות האפשרית.

פגישת ההערכה נועדה לאפשר  להתרשם מהמקום ומהצוות המטפל, שבראשו עומדים ד"ר דני דרבי, פסיכולוג קליני מומחה וד"ר סרג'יו מרצ'בסקי פסיכיאטר מומחה, וכן לאפשר לצוות המקצועי לבחון את ההתאמה לתכנית ולגבש ביחד עם המטופל תכנית טיפולית ראשונית שתתפתח עם ההתקדמות באופקים חדשים.

פגישת ההערכה כוללת שיחת רקע מקיפה, ראיון קליני, מילוי שאלונים ומפגש עם פסיכיאטר התכנית.

 

 

סגור לתגובות.